PROGRAM ŘÍJEN

Program – říjen

Čtvrtek – 13. října od 18:00 hodin

GEN „D“ ZA SVĚTLEM TMOU (filmový dokument)

2a7bd25233feb2aadb127b4c84de7Co se stane, když se Vám narodí dítě, které nemůže na světlo? Jak bojovat s nemocí, která ve spojení se sluncem zabíjí? Porfyrie je zvláštní genetická choroba, kterou veřejnost téměř nezná, avšak pravděpodobně právě ona dala vzniknout legendě o upírech – tajemných bytostech lidského původu, žijících v noci a zmírajících za denního světla. Ve skutečnosti jsou na život ve tmě odkázáni někteří naší bližní – normální lidé, které porfyrie postihla.

Český film 63 min., režie: Pavel Otto Bureš. Zapůjčeno z nabídky projektu Ekofilm.

Vstupné dobrovolné

—————————————————————————————————-

Čtvrtek – 27. října od 18:00 hodin

Jak se dělá prales –  dokumentární film (Rakousko)

9c1e935a6b90b0f40553193a3ff110Ve středním Rakousku se mezi dvěma horskými pásmy rozkládá území téměř panenské přírody – národní park Kalkalpen neboli Vápencové Alpy. V přísně chráněné zóně je les ponechán sám sobě a pomalu se vrací do podoby, kterou měl před tisíciletími…

Přírodní park Kalkalpen byl od středověku oblastí, kde se těžilo dřevo. Dřevorubecký průmysl se od těch dob několikrát změnil, ale nikdy ne tak radiálně jako právě teď. Jde zřejmě o nejtěžší rozhodnutí, jaké může lesník udělat: přestat se starat o les, zahodit práci několika generací svých předchůdců a nechat přírodu, ať se o sebe postará sama. Právě takové rozhodnutí padlo ve strmých vápencových horách v srdci Rakouska. Úmyslem bylo neničit, ale znovu vytvářet. Na místě vyrostlo velké množství nových stromů a vznikl nový život. Vrátila se zvířata, která dříve utekla jinam. A mezi nimi i několik fascinujících druhů.

Název zní trochu nudně, ale film opravdu stojí za shlédnutí. Ukazuje naprosto úžasné záběry všech živočichů důležitých pro fungování středoevropského pralesa, od kůrovce až po rysa.  Snímek se může rovnat i těm nejlepším, třeba z produkce BBC.

Zapůjčeno z projektu Ekofilm 2015, dokumentární film  Rakousko.

Vstupné dobrovolné

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *